Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na opravy hlavního kostela v Liberci už dala veřejnost 385.000 Kč

Liberec - Na opravy hlavního kostela sv. Antonína v Liberci může přispět i veřejnost prostřednictvím sbírky "Kup si svůj metr čtvereční". Na další etapu rekonstrukce nejstarší kamenné stavby v krajském městě už se vybralo přes 385.000 korun a nepřispívají jen farníci, řekl dnes ČTK arciděkan římskokatolické církve v Liberci Radek Jurnečka. Sbírka podle něj bude pokračovat až do podzimu příštího roku a má církvi pomoci spolufinancovat projekt, na který přispěla Evropská unie.

foto

V Liberci probíhá další fáze rekonstrukci kostela sv. Antonína Velikého (na snímku z 23. ledna), na kterou církev dostala dotace z evropských fondů. Přispět ale může i veřejnost. Na další etapu rekonstrukce nejstarší kamenné stavby v krajském městě už se vybralo přes 385.000 korun a nepřispívají jen farníci ČTK Petrášek Radek

Kostel sv. Antonína Velikého postavený v gotickém slohu je nejstarší památkou ve městě. Současnou podobu získával od konce 16. století, kdy nahradil původní dřevěný kostelík z první poloviny 14. století. Postupně ho rozšiřovali a poslední větší rekonstrukce se uskutečnila na konci 19. století. Tehdy také získal věž vysokou 70,5 metru, jež je nejvyšší ve městě. Z té doby pocházejí i všechny tři novogotické oltáře, vitrážová okna a další prvky interiéru.

Už několik let se na kostele pracuje, současná oprava je už třetí etapou. "Je to jedna z největších oprav za posledních sto let, protože se dělá kompletní výmalba, sanační omítky, fasáda, přestavba jedné z bočních kaplí na zimní kapli, generální oprava zákristie a kostel také dostane sociální zařízení, protože je to poslední liberecký kostel, kterému sociální zázemí chybělo," vyjmenoval arciděkan. Kostel byl kvůli opravám půl roku uzavřený, teď už ale opět slouží veřejnosti, i když se v něm dál pracuje. Dostal novou světlou výmalbu, novou elektroinstalaci, osvětlení, ozvučení a také zabezpečení.

V Liberci probíhá další fáze rekonstrukci kostela sv. Antonína Velikého (na snímku z 23. ledna), na kterou církev dostala dotace z evropských fondů. Přispět ale může i veřejnost. Na další etapu rekonstrukce nejstarší kamenné stavby v krajském městě už se vybralo přes 385.000 korun a nepřispívají jen farníci

Současné opravy přijdou zhruba na sedm milionů korun. Většinu získala farnost z Regionálního operačního programu, z vlastního musí přidat 1,8 milionu korun. "Pro nás jsou to dost velké peníze a doufáme, že se nám podaří získat co nejvíce právě prostřednictvím sbírky," poznamenal Jurnečka, který už teď připravuje pokračování rekonstrukce. "Čeká nás ještě generální oprava varhan, velká oprava všech vitráží a oprava ochranných mříží na vitrážích. Na mnoha místech jsou shnilé a propadlé lavice a zub času také ukázal na všech osmi vchodových dveřích, že je třeba se o ně lépe postarat," uvedl.

Náklady na poslední etapu odhadl dnes arciděkan na zhruba devět milionů korun. "Záležet bude hlavně na rozsahu rekonstrukce varhan," vysvětlil. Generální oprava varhan by podle něj zajistila chrámu důstojný nástroj, který by si kostel i město zasloužily. "Aby to byl nástroj, který bude i koncertní a nebudeme se muset bát tady pořádat i větší koncerty a další akce tak, jak tomu bývá ve velkých městech v celé Evropě," vysvětlil. Rekonstrukci kostela by pak mělo završit umístění čtvrtého zvonu, který od války kostelu chybí.